Blog kategorie
 
Recenzja Tinted Charcoal - kolorowy węgiel w kostkach
Tinted Charcoal

Kieszonkowa kasetka Tinted Charcoal wywołuje ogromne wrażenie!


‘Distant Ocean light – Anglesey, Północna Walia’.

Każdy artysta otwierając kasetkę nowych węgli Derwent Tinted Charcoal może pomyśleć, że tak kompaktowy zestaw dwunastu odcieni węgla będzie idealny jedynie do szkiców w plenerze i małych prac. Jeśli tak twierdzisz - jesteś w błędzie!

Wszechstronne kostki Tinted Charcoal są idealne też do większych formatów prac. Wciąż jestem zachwycony jak dużo możemy osiągnąć w dużej skali z tymi technikami.

Kluczem do sukcesu w pracach dużego formatu jest przygotowanie / rozwodnienie węgla w większej ilości do formy płynnej, by mieć gotową sporą ilość tego unikalnego medium do pracy. Kostki łatwo się aktywują wodą, polecam średniej wielkości pędzel. Podczas tworzenia pozwólmy płynąć raczej naszym pomysłom, bez konieczności wracania co chwilę do mieszania farb.

Do szkicowania w plenerze nie potrzebujesz nic z poza zestawu. Wieko kasetki to paletka z pięcioma przegrodami. Łatwo wyczyścisz ją chusteczkami lub kawałkiem ręcznika papierowego przed mieszaniem następnych odcieni. W zestawie mieści się nawet mały pędzelek na wodę. Łatwo go napełnić. Podczas używania pędzelka wystarczy nacisnąć część z pojemnikiem na wodę jeśli chcemy zwilżyć bardziej końcówkę. Końcówka z włosia jest chroniona przez skuwkę, która zamyka się w pełni z dźwiękiem kliknięcia. 

Kolejnym przydatnym akcesorium w zestawie jest gąbka. Bardzo lubię technikę z namoczeniem gąbki wodą, zebraniem nią pigmentu z kostek i malowaniu po powierzchni papieru. W ten sposób stworzycie wiele różnych interesujących efektów!

12 kostek Tinted Charcoal jest umieszczonych na tackach, które łatwo możemy organizować po swojemu lub wymieniać. Tacki łatwo się wyjmują, wystarczy wysunąć z nich kostkę i... gotowe!

12 subtelnych kolorów Tinted Charcoal ma przepiękne nazwy pasujące do odcieni. Zaczynając od górnego rzędu, od lewej strony:

 • "Dark Moss" - "Ciemny mech" - cudna ziemista zieleń
 • "Forest Pine" - "Sosnowy las" - ciepła zielona szarość
 • "Driftwood" oznaczające wyłowione z oceanu drewno - ciepła szarość ze szczyptą brązu
 • "Mountain Blue"- "Górski błękit" - jaśniejszy niebieski w chłodnym odcieniu - jeden z ulubionych
 • "Ocean Deep"- "Głębia oceanu" - odcień szaroniebieski
 • "Thistle"-"Oset" - kolejny faworyt, zawiera nuty fioletu oraz karmazynu, polecam go do ocieplenia miksów kolorystycznych
 • "Glowing embers"-"Rozpalony żar"- fantastyczny ciepły brązowoszary odcień
 • "Burnt embers" - sporo ciemniejsza wersja szarobrązowego koloru
 • "Burnt earth" bardzo pomocny dymny szarobrązowy odcień
 • "Natural" - typowa szarość
 • jeden z moich ulubionych: "Dark"- "Ciemność" - głęboka szarość, bardzo przydatna podczas dodawania ciemniejszych tonów, przyciemniania innych odcieni
 • Na koniec "White"-"Biel" - bardzo przydatna w zestawie węgli, unikalna kostka

Każda z kostek łatwo aktywuje się wodą.

Osobiście uwielbiam sposób, w jaki sposób każdy z tych subtelnych odcieni ma unikalną, naturalną granulację widoczną po wyschnięciu, ukazującą różne tekstury. Dla mnie jako artysty tekstury są ważne, bo wzbogacają ekspresyjne pejzaże.

Akwareliści pokochają te farby. Sam szczególnie cenię transparentne efekty podczas nakładania kolejnych warstw i mieszania odcieni na różne ekscytujące sposoby - technika "mokro w mokrym", laserunki, mokro na suchym, suchy pędzel na mokrej powierzchni i wiele innych.

poniżej: różne efekty z Tinted Charcoal w odcieniach Natural oraz Dark

poniżej: różne efekty mieszania Tinted Charcoal w odcieniach Burnt Embers oraz Burnt Earth

Warstwowanie pigmentów jednego koloru na drugim pokazuje najlepsze efekty z Tinted Charcoal. Z dwunastoma odcieniami do wyboru kombinacje odcieni są nieskończone.

Podoba mi się też cena tego zestawu. Kostki starczają na długo, a ich bogate pigmenty mogą być łączone z Derwent Inktense, ołówkami Tinted Charcoal, Graphitint i Graphitone.

poniżej: różne efekty mieszania Tinted Charcoal w odcieniach Natural oraz Mountain Blue

poniżej: eksperymenty z Tinted Charcoal w połączeniu z Inktense

Tinted Charcoal po wyschnięciu mogą być podnoszone i wycierane na różne sposoby - zarówno dla rozjaśniania tonu jak i kreowania efektów specjalnych. Derwent oferuje różnego rodzaju gumki - miękkie, twarde, chlebowe, którymi możemy łatwo kontrolować ścieranie koloru.

poniżej: zbliżenie na obraz "Distant Ocean light – Anglesey, Północna Walia",
ukazujące głębię uzyskaną podczas warstwowania różnych odcieni Tinted Charcoal

poniżej: zbliżenie na obraz "Distant Ocean light – Anglesey, Północna Walia",
ukazujące ekspresyjne warstwowanie Tinted Charcoal różnymi technikami

Z zachwytem powitałem kostki Tinted Charcoal w moim studio oraz podczas artystycznych wypraw. Z pewnością wzniosły moje prace na nowy, ekscytujący i ekspresyjny poziom, pewnie stanie się tak też i w Twoim przypadku.

 

Bardzo dziękujemy artyście Robertowi Duttonowi (ASGFA) za przygotowanie recenzji.
Serdecznie zapraszamy na stronę oraz social media artysty: stronaInstagram, Facebook.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl