10 wskazówek jak używać farb Derwent Watercolour
1. Farby akwarelowe w kostce mają inny kolor na sucho niż wtedy gdy połączymy je z wodą.
Dlatego też bardzo przydatne jest zrobienie wzornika kolorów przed pierwszym użyciem.
Dzięki temu możemy zobaczyć jaką siłę krycia ma dany kolor a jak będzie wyglądał gdy
po wyschnięciu nałożymy kolejną warstwę tego samego lub innego koloru.
Przekonamy się też czy łatwo można go aktywować (rozwodnić) po wyschnięciu.
Wszystkie 24 kolory zostały opracowane i wybrane przez ekspertów tak,
aby zaspokoić potrzeby początkujących i zaawansowanych artystów akwarelowych.
Kolory cechują się wysoką światłoodpornością, co oznacza że nie blakną przez wiele lat
nawet przy długim eksponowaniu na działanie światła.
2. Stosując technikę "mokre na mokre" nałóż farbę na zwilżoną, mokrą powierzchnię papieru, tak by uzyskać ekscytujące efekty na swojej grafice. Kolory po wyschnięciu są około 25% jaśniejsze, więc im więcej wody dodasz, tym jaśniejszy uzyskasz odcień. Zwilżenie kostki na kilka minut przed malowaniem zagwarantuje, że farby będą gotowe do użycia, kiedy tylko będziesz tego potrzebować.
3. Pracując techniką „mokro na sucho” napełnij pędzelek z pojemnikiem dużą ilością wody i rozpocznij wykonywanie gładkich pociągnięć. Zacznij od lewej do prawej, a następnie od prawej do lewej, starając się nie pokrywać całkowicie poprzednio zamalowanych powierzchni. Trzymając pędzel na papierze naciskaj lekko pojemnik z wodą tak by pędzelek był zawsze nasączony. Pozwoli to na równomierne rozprowadzanie farby.
4. Gdy pierwsza warstwa farby całkowicie wyschnie, można nałożyć kolejną warstwę koloru, na suchy lub wcześniej zwilżony czystą wodą papier. Nakładanie wielu warstw dodaje głębi poprzez intensyfikację istniejącego koloru lub dodanie innego koloru (w celu zmiany odcienia w wybranym miejscu). Właściwości transparentne tych farb akwarelowych sprawiają, że można je stosować w technice laserunku. Pokazane kolory: ametyst, ciemny fiolet i ultramaryna doskonale sprawdzają się w tej technice.
5. Kolor chińskiej bieli pozwala subtelnie rozjaśnić inne kolory, ale także można nim namalować nowe akcenty na pracy. Pamiętaj, aby pozostawić ten krok na koniec malowania, ponieważ pigment podłoża reaktywuje się, jeśli po wyschnięciu zostanie dodana woda. Aby uzyskać efekt lepszego krycia, użyj mniej wody.
6. Formuła farb akwarelowych została opracowana tak, aby po wyschnięciu miały wyjątkowo gładki wygląd w całej swojej gamie kolorystycznej. Dzieje się tak dzięki drobno zmielonym pigmentom i wynikającym z tego półprzezroczystym właściwościom farb. Gładka konsystencja oznacza, że farbę można bez wysiłku nakładać warstwami niezależnie od koloru, pomijając ryzyko niepożądanych rezultatów. Spróbuj połączyć techniki poprzez nałożenie na siebie dwóch kolorów, najpierw jaśniejszego, a potem ciemniejszego. Dzięki temu zintensyfikujesz istniejący kolor lub zmienisz jego odcień. Na koniec, w razie potrzeby, dodaj rozjaśniające akcenty używając koloru chińskiej bieli.
7. Wyschnięte warstwy farby można delikatnie „zetrzeć”, aby uzyskać refleksy. Użyj czystego, wilgotnego pędzla by zwilżyć wybrany fragment pracy, a następnie zbierz pigment z powierzchni papieru czystą chusteczką.Jeśli chcesz, by obszar pozostał biały, przed malowaniem nałóż taśmę maskującą lub płyn maskujący. Usuń maskowanie po wyschnięciu pracy.
8. Poprzez dodanie soli na mokrą warstwę farby stworzysz efekt tekstury. Rezultaty będą się różnić w zależności od wielkości kryształków soli oraz stopnia zwilżenia warstwy farby. Technikę tę najlepiej stosować z użyciem ciemniejszych kolorów, takich jak: ametyst, magenta, ultramaryna i jadeitowa zieleń. Uzyskane efekty będą bardziej kontrastować z bielą papieru. Po dodaniu soli poczekaj, aż warstwa wyschnie w sposób naturalny.
*Na ilustracji: po lewej stronie została użyta sól kuchenna, a po prawej sól kamienna.
*Na ilustracji: po lewej stronie została użyta sól kuchenna, a po prawej sól kamienna.
9. Pędzelki na wodę Derwent Push Button z końcówkami o różnych rozmiarach i kształtach, umożliwiają dodawanie różnorodnych pociągnięć do twojego obrazu. Pędzelki z większymi końcówkami ułatwiają pracę na większą skalę. Rozpylacza Derwent Spritzer użyj do zwilżenia papieru wodą przed nałożeniem farby lub po jej nałożeniu aby rozproszyć kolor.
10. Nie ma nic bardziej wyzwalającego niż malowanie w plenerze! Dzięki temu kompaktowemu, przenośnemu zestawowi akwareli z paletą i pędzelkiem na wodę wszystko jest możliwe! Weź ze sobą papier akwarelowy i małą butelkę wody, aby uzupełniać zbiorniczek pędzelka. Podczas zmiany koloru warto lekko ścisnąć pędzel, a kropelka wody i przetarcie go chusteczką oczyści końcówkę pędzla. Zawsze pamiętaj o założeniu zatyczki na pędzel po zakończonym malowaniu.
Autor prac: Kerry Newell